BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS

środa, 6 lutego 2013

Nie takie faworki

 To jest radełko , które zobowiązuje .
 Ostatnio służyło mi do odciskania wzorów na tortowych torebkach ale jeszcze niedawno należało do mojej teściowej .
Zastanawiałam się czy w tym roku zmierzyć się ze sławą faworków Babci Tereski .Najdelikatniejszych , najbardziej kruchych jakie kiedykolwiek jadłam . Zawsze przed Tłustym Czwartkiem dzwoniła i mówiła ,że zrobiła je dla nas . Zapakowane w pudełeczko , przykryte pergaminem i związane cienkim sznureczkiem odbieraliśmy je aby potem dzielić się nimi w pracy ,szkole,przedszkolu .Zawsze zbierały pochwały . Proszono mnie o przepis ,którego nie poznałam, gdyż nigdy nie potrzebowałam .Faworki robiła w naszej rodzinie tylko Ona .Zresztą mama gotowała i piekła ,,na oko'' .
Dziś przyglądałam się zardzewiałemu , lekko wytartemu ,,przedmiotowi z duszą ''. Próbowałam policzyć ile razy było użyte . Może jako młoda mężatka kupiła je w karnawale by zrobić swoje pierwsze faworki ?
                                                   
                                                     


Zebrałam przepisy , zgromadziłam składniki i zaczęło się ... Czy mama używała octu  czy spirytusu ? Ile właściwie tych jaj ? Czy smalec ma odpowiednią temperaturę ? Dlaczego tak trudno się wałkuje ?
Wyszły trzy tace : cienkich , kruchych , złocistych  .
I zadzwoniłam do Gosi ( dziś już mężatki ) - upiekłam dla Was faworki ! Zapakowałam w pudełeczko przykryłam serwetką . .Poczułam jak koło naszej rodzinnej historii się toczy .


Może i są ,,nie takie '' jak Mamy ale z taką samą miłością i radością zrobione .
O tym składniku pamiętałam !
Asia z Basią przy faworkach Babci .

2 komentarze:

 1. Uwielbiam takie historie - twoja jest piękna. Dziękuję, że się nią podzieliłaś!

  OdpowiedzUsuń
 2. Monisiu, ja tez dziękuję....
  Zwłaszcza za pietyzm przedstawionego opisu...
  A jestem pewien, że włożone serce w wypiek faworków, zapewniło im wyśmienity smak.... i jest najwspanialszą kontynuacja niezapomnianych wypieków naszej MAMY...
  Dziękuje !!!

  OdpowiedzUsuń